top of page

VÁLÁS: LEHET MÉLTÓSÁGGAL TÁVOZNI? [+PODCAST]

Frissítve: márc. 22.

Létezik-e békés szakítás? Hogyan jut el egy kapcsolat a lila ködtől a teljes összeomlásig? És milyen ember képes békésen lezárni egy házasságot? A sajtóban újra és újra előkerülnek a csúnya válások, de ez nemcsak a hírességek problémája. Mindenki ismer olyan történetet, ahol a felek harccá változtatták a szakítást. Vendégünk F. Takács István pszichológus, akivel erről beszélgettünk. Két dolog jön:

  1. Podcast: mi a békés válás titka?

  2. Az interjúból készült cikk, plusz tippekkel


Podcast: Manna FM | Valódi Nők | 2025. március 12.

A szakítás mindig veszteség

– Lehet-e egyáltalán békésen válni vagy szakítani? – Igen, lehet, de nagyon ritka. A legtöbb esetben tele vagyunk sérelmekkel, elfojtott feszültségekkel, amelyek a szakításkor robbannak. Gyakran az a kérdés, hogy mi vezetett egyáltalán oda, hogy a kapcsolat már nem működik, és hogyan lett ennyire nehéz azt mondani egymásnak: nem akarjuk tovább folytatni.

A szakítás mindig veszteséggel jár. Ott van az érzelmi veszteség, a jövő bizonytalansága: miből élek majd? Hol fogok lakni? Ha gyerek is van, hogyan fogunk tovább működni szülőként? Ezek mind olyan kérdések, amelyek feszültséget generálnak. De van egy alapvető probléma is: nem kommunikálunk egymással.


Pszichológus: ez a fő probléma!

F. Takács István szerint a felek nagyon gyakran úgy élnek egymás mellett, hogy nem mondják el, mit szeretnének, mit nem. Van, aki 20 évig nem szól arról, hogy nem így szereti a vasárnapi ebédet, aztán ez a kis dolog idővel gyűlöletté fajul.

A legtöbb szakítás gyökere az, hogy az emberek nem kommunikálnak a vágyaikról, igényeikről, határaikról.

Minden kapcsolatnak van egy lila köd szakasza, amikor minden szépnek tűnik. De ezután jön a távolodás fázisa, amikor a felek elkezdik reálisabban látni egymást. Ha ilyenkor nem kommunikálnak, nem keresnek megoldásokat, a kapcsolat könnyen tönkremehet.


– Mi a leggyakoribb akadálya annak, hogy az emberek kifejezzék az igényeiket? – Sok ember fél attól, hogy ha kimondja a vágyait, a másik rosszul fog reagálni. Gyerekkorban sokan azt tanulták meg, hogy ha valamit akarnak, arra a környezet nem reagál jól. Felnőttként ezt visszük tovább a kapcsolatainkba. Ugyanez a félelem jelenik meg a konfliktusokban is. Sokan azt gondolják, ha haragszanak a partnerükre, az azt jelenti, hogy valami véglegesen elromlott. Pedig a düh normális érzelem, amely segít a határaink kijelölésében. Nem kell félni a vitáktól, mert ezek elengedhetetlenek a fejlődéshez.

– Hogyan lehet egy kapcsolatot békésen lezárni?

Az egyik legfontosabb a transzparencia és a játszmamentesség.

Azok, akik tisztában vannak saját értékeikkel, hibáikkal, és ezzel az önismerettel tudnak ránézni a kapcsolatra, könnyebben képesek elengedni egymást. Egy kapcsolat lezárásakor a kérdés nem az, hogy ki hibás, hanem hogy mi volt a valódi dinamika kettőnk között. Érdemes elismerni, hogy bizonyos pontokon egyszerűen nem passzoltunk össze. Ha ezt sikerül tisztázni, nagyobb eséllyel lehet békésen továbblépni. – Mi a teendő, ha egy szakítás eldurvul?

Ha a konfliktus elmélyül, akkor az egyik legjobb módszer a tudatos határhúzás!

Ha a veszekedés elharapózik, a legjobb, amit tehetünk, hogy nem tápláljuk tovább az indulatokat. Akár az is segíthet, ha ideiglenesen megszakítjuk a kommunikációt, hogy ne mélyítsük tovább a konfliktust. Sokszor az emberek állandóan a másik hibáit keresik, ahelyett, hogy feltennék maguknak a kérdést: én mit tehetek annak érdekében, hogy ez a helyzet megoldódjon? A legnagyobb változást mindig saját magunkon keresztül tudjuk elérni.


 

תגובות


POSZTOK

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • SoundCloud - Black Circle
bottom of page