top of page
[ RTL ]

PSZICHOLÓGIA: MIÉRT DŐLÜNK BE A CSALÓKNAK?

Több mint 70 millió forinttal vert át egy magányos hajdú-bihari asszonyt egy nigériai csaló. F. Takács István pszichológus a Reggeliben arról beszélt, mire érdemes odafigyelni, hogy elkerüljük a csalásokat. A pszichológus kiemelte: a csalók gyakran olyan történetekkel manipulálnak minket, amelyek empátiát keltenek.


Két dolog jön:

1. A beszélgetés YouTube-linkje 2. Az interjú leirata


Videó: RTL | Reggeli | 2024. október 7.


Hetvenmillió forinttal vert át egy magányos hajdú-bihari asszonyt egy nigériai csaló. Ennek a pszichológiájáról fogunk egy picit beszélgetni: a csalók hogyan tudnak kihúzni pénzt emberekből, mi játszódik le az áldozatban, és mi játszódik le a csalókban. Állandó pszichológus-szakértőnkkel, F. Takács Istvánnal.

A történet bonyolultabb, mint egy egyszerű átverés.Itt egy társkereső oldalon ismerkedett meg ez a hölgy és a nigériai férfi, tehát erős érzelmi bevonódás is van... A romantikus csalók külön kategóriát alkotnak a csalások világában. Egyébként a legtöbb átverésben van érzelmi bevonódás. Ha elemezzük ezt a helyzetet, külön vegyük a döntési helyzetet: amikor valaki érzelmileg annyira bevonódik, hogy elképesztő mértékű összeget ad valakinek. Ehhez hozzájön a csalók és az áldozatok személyisége. Ennek a három tényezőnek kell együttesen fennállnia ahhoz, hogy egy ilyen esemény megtörténhessen. Beszélgettem ismerősökkel, barátokkal a hétvégén erről, és mindenki el volt képedve ezen az egészen, nem értik, hogy történhet meg egy ilyen.


Érzelmi bevonódás

A döntési helyzetekben – még a legrövidebb telefonos átveréseknél, például az unokázós csalásoknál is – mindig jelen van az érzelmi bevonódás. Az érzelmi bevonódás azért játszik kulcsszerepet egy-egy ilyen csalásnál, mert kikapcsolja a racionális döntéshozatalt. A csalás lényege, hogy csökkenti a veszélyérzetet, így azokat a mérlegelési szempontokat, amelyeket normál helyzetben végiggondolnánk, nem alkalmazzuk. Olyan döntéseket hozunk, amelyekre kívülállóként azt mondanánk, hogy elképzelhetetlenek.

A csaló személyisége

Aztán ott van a csaló személyisége, aki valószínűleg jól ismeri az emberi döntéshozatali mechanizmusokat. A csaló alaposan felkészül az átverésre, és rendkívül manipulatív. A pszichológiában mi azt is kiemeljük, hogy a csalóknak gyakran antiszociális személyiségjegyeik vannak. Ezért a csalónak nincsenek lelkiismereti aggályai, ha kárt okoz a másiknak.

Az áldozat személyisége

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy az áldozatok személyisége is fontos szerepet játszik abban, hogy átverhetők legyenek. Egy ilyen romantikus átverés áldozata általában rendkívül vágyik szeretetkapcsolatokra, és nagyon könnyen, viszonylag gyorsan képes bizalmat építeni. Ehhez ugyanis az kell, hogy az áldozat képes legyen viszonylag kevés pozitív üzenet hatására erős bizalmat érezni a csaló felé.

Az áldozat valószínűleg sérült az emberi kapcsolatok során, nem tanulta meg a határok kezelését és a bizalmi kapcsolatok felépítését.

Ha ez gyerekkorban sérül, akkor nagyon gyorsan hinni fog a másiknak. Hétköznapi helyzetekben ezek azok a típusú emberek, akik úgy mennek randira, hogy már azon gondolkodnak, hogy megveszik a gyűrűt. Ha valakinek ilyen mértékben felborul az egyensúlya az emberi kapcsolatok terén, sokkal könnyebben válik áldozattá. Hogyha tényleg ennyire érzelmileg túltöltöttek ezek a csalók, akkor hogyan tudunk a realitás talaján maradni, hogyan tudjuk kiszűrni ezeket a helyzeteket?

Az ilyen helyzetekben nehéz utólag azt kérdezni magunktól, miért nem voltunk racionálisabbak vagy körültekintőbbek. Meg kell tanulnunk, hogyan nyerhetünk időt ahhoz, hogy ilyen helyzetekben racionális döntést hozhassunk. Deák Kristóf Unoka című filmjében is jól látszik, hogy kulcsfontosságú az időszorítás: nagyon gyorsan bedobnak minket egy érzelmi helyzetbe, ahol a hozzátartozónk veszélyben van, és gyors döntést kell hoznunk. Ilyenkor nincs idő végiggondolni, hogy a helyzet valós-e.


Vagy más példa: rám akarnak sózni valamit. Végig kellene gondolni, hogy ez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Az ilyen helyzetekben érdemes biztonsági kérdéseket feltenni, hogy időt nyerjünk, és végiggondolhassuk a helyzetet. Néhány fontos kérdést tegyünk fel: honnan telefonálsz, ki vagy, bizonyítékot szeretnék arra, hogy az a szervezet tényleg létezik, vagy hogy te valóban annak a szervezetnek a tagja vagy.



A társkeresős csalás pszichológiája

A társkeresős csalások azért különösen veszélyesek, mert ezek a kapcsolatok lassan és fokozatosan épülnek fel. Az elkövető pontosan tudja, milyen üzenetekkel érheti el az érzelmi bevonódást, és folyamatosan figyeli, melyek azok, amelyek hatékonyak. Például megdicséri, milyen jól nézek ki, és érdeklődik irántam.

Nyilván a csaló épít arra, hogy érzelmileg elszigetelt világban élek, magányosan, kiábrándultan.

Azt néhány mondattal gyorsan fel lehet mérni, hogy egy-egy pozitív üzenetre milyen intenzíven reagálok. Ha ugyanis egy ilyen hurokba belekerülök, nagyon nehéz lesz kikerülni. Ebből a szemszögből általánosságban nagyon nehéz receptet adni arra, hogy mi az, amit én meg tudok tenni a saját biztonságom érdekében lelkileg.


 

Comments


POSZTOK