SZTÁRSÁG: HOGY HAT A HÍRNÉV A LÉLEKRE? [+PODCAST]
- [ SLÁGER FM ]
- márc. 20.
- 2 perc olvasás
Frissítve: márc. 22.
A hírnév egyeseknek áldás, másoknak teher. Miért van az, hogy néhány ember lubickol a reflektorfényben, míg másokat teljesen felemészti a nyomás? F. Takács István pszichológus a Sláger FM-en azt mondta: fontos, hogy az értékességünk ne csak a sikereinkből fakadjon, hanem belülről jöjjön. Három dolog jön:
Podcast: Hogyan hat a sztárság a pszichére?
Az interjúból készült cikk
F. Takács István korábbi tévéinterjúja a témáról
Hírnév: áldás vagy átok?
– Sok színész, zenész, művész és közszereplő szinte szomjazza a figyelmet, míg mások kifejezetten szenvednek az ismertségtől. Miért van ekkora különbség ebben?
– Ez egy nagyon érdekes téma, és valóban sokak fejében megfogalmazódik a kérdés: a híres emberek vajon teljesen mások, mint az átlagemberek, vagy alapvetően hasonlóan gondolkodnak? A válasz valahol a kettő között van.
Azt, hogy valaki hogyan kezeli a hírnevet, nagyban befolyásolja az önbizalma és önbecsülése.
Ha valaki az elismerésre mint egyfajta igazolásra tekint – azaz a sikert a saját értékességének mérőszámának tartja –, akkor a hírnév könnyen válhat teherré. Amikor a figyelem lanyhul, vagy kritikát kap, az ilyen ember könnyebben csúszhat bele szorongásba, depresszióba.

Mindenkinek lehetetlen megfelelni
– Tehát akinek erős az önbizalma, azt kevésbé viseli meg a nyilvánosság? – Pontosan. Egy másik fontos tényező az érzelmi intelligencia és a rugalmasság. Tudnom kell elfogadni, hogy nem lehet mindenkinek megfelelni. Ez egy olyan képesség, amelyet nemcsak a sztároknak, hanem minden embernek érdemes elsajátítania. Ha valaki maximalista, vagy épp perfekcionista, akkor az élete egy folyamatos harc lesz a külső visszajelzések megszerzéséért.
Sokan attól félnek a legjobban, hogy nem elég értékesek vagy szerethetőek.
Ha valaki az értékességét kizárólag a sikeréből, a szerepléseiből méri, akkor amikor ezek eltűnnek, az illető azt érezheti, hogy "elértéktelenedett".
Hírnév mint visszaigazolás
– Sok ismert ember éppen ettől szenved. Egy színész, zenész vagy művész gyakran az elismeréséből él. Hogyan lehet ezt kezelni?
– Az első lépés az önismeret. Meg kell értenünk, hogy ha az önértékelésünket kizárólag a külső világ visszajelzései határozzák meg, akkor egy kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk. Egy színésznél vagy művésznél különösen nehéz ez, hiszen a karrierje gyakran attól függ, hogy mennyire van jelen a köztudatban.
A legfontosabb az, hogy az értékességünk ne csak a sikereinkből fakadjon, hanem belülről jöjjön.
Ezt különösen nehéz megvalósítani egy olyan világban, ahol a teljesítmény és a siker az egyik legfontosabb mérőszám.
Kik a pozitív példák?
– Kik lehetnek a jó példák? Kik azok a híres emberek, akik jól kezelik az ismertséget?
– A social media világában nehezebb elhatárolni a valós személyt attól a képtől, amit a közönség lát. De ha példát kell mondanom, szerintem Meryl Streep vagy Pink ilyen emberek. Mindketten hitelesek maradtak, kerülik a felesleges botrányokat, és nem akarják többnek mutatni magukat, mint amilyenek valójában. A kulcs az önismeret és az egyensúly megtartása. Ha ez megvan, a hírnév nem átok, hanem lehetőség is lehet.
#pszicho #pszichológia #pszichológus #terápia #terapeuta #stressz #szorongás #f2f #f2fstudio #ftakacsistvan #tanácsadás #munkaadó #kiégés #coaching #párkapcsolat #viselkedés #viselkedéselemző
Comments