NYARALÁS: MIÉRT KÖTŐDÜNK A BALATONHOZ? [+VIDEÓ]
A Balaton az emlékek tengere, ahol felerősödnek az érzékek, jók és rosszak egyaránt. F. Takács István pszichológus a Reggeliben azt mondta, hogy a helyeknek nagyon fontos szerepe van az életünkben, az identitásunkat is meghatározzák. Élményt, érzést, biztonságot nyújtó kötődést jelentenek. Sokaknak egy-egy nyaralás azonban próbára teheti a párkapcsolatát vagy családi rendszerét is a megváltozott napirend és a felborult bioritmus miatt, és konfliktusok forrása is lehet. A reggeliben arról is szó volt, hogyan tudjuk magunkból mégis előhozni a spontán gyereket.
Két dolog jön:
1. Az interjú YouTube-linkje
2. A beszélgetés leirata
Videó: RTL | Reggeli | 2024. július 18.
– A Balaton az emlékek tengere. Mit jelent szerinted az emberek számára, ha meghallják a „Balaton” szót? Egy pozitív mesevilág ugrik be mindenkinek?
– Hát, abban, hogy ez mindig egy pozitív mesevilág, nem vagyok teljesen biztos. A beszélgetés előtt a sminkben arról beszélgettünk, hogy szinte mindenkinek van valamilyen. élménye a Balatonnal. Ha egy kicsit messzebbről nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy
a Balaton egy szimbólum. Egy csoportot fejez ki, és ez a csoport mi, magyarok vagyunk.
Ez az érzés az, amely alapvető emberi és pszichológiai igényt elégít ki: a csoporthoz tartozás iránti igényt.
– Hogyan jelenik meg ez a csoporthoz tartozás a szocializációnkban?
A szocializáció során először a családunkhoz tartozunk, majd egy tágabb közösséghez, barátokhoz, iskolához és a társadalomhoz. Érdekes, ma már ehhez a közeghez tartozik a social media is, például a Facebook. A személyiség fejlődése során egy bizonyos ponton megjelenik a nemzeti, társadalmi csoporthoz tartozás érzése is. A Balaton ebben a folyamatban egyfajta jelkép, amely a közös tudásunk és élményeink része.
– Milyen emlékeket hoz elő a Balaton az emberekben?
– A Balatonhoz számos emlék és érzés kapcsolódik. Ha elképzeljük a magyar térképet, mindenki be tudja helyezni a Dunát, a Tiszát és természetesen a Balatont. A filmekből, személyes élményekből is felidézhető. Az, hogy valaki balatoni, budapesti vagy magyar, különböző módon lehet fontos az identitás szempontjából. De mindenképpen része annak.
– Beszéltél arról, hogy a Balatonhoz pozitív és negatív élmények is társulhatnak. Hogyan befolyásolják ezek az élmények az emberek kapcsolódását a Balatonhoz?
Ha valakinek negatív élményei vannak, például egy táborban csúfolták, vagy egy traumatikus iskolai élmény érte, akkor előfordulhat, hogy később nem fogja keresni a Balatont mint nyaralási helyszínt. A helyekhez mindig élményeket és érzéseket társítunk, és ezek az élmények meghatározhatják, hogy később milyen viszonyban leszünk az adott hellyel. Persze ez nagyon egyénfüggő és nem szükségszerű, hogy komolyabb hatása legyen az életünkre.
– A nyaralásról is beszéltünk. Sok szülő számára a nyaralás nem feltétlenül jelent kikapcsolódást, inkább stresszforrás...
– Sokszor azt látom, hogy az emberek stresszesebbek a nyaralás alatt, mint általában a hétköznapokban. Mindenki valamilyen szocializációval érkezik a párkapcsolatokba, és ez vonatkozik a szabadidő eltöltésének módjára is. Ha például egy házaspár egyik tagja tengerparti nyaralós környezetből jön, a másik pedig inkább múzeumokat látogatott gyerekkorában, akkor nehéz lehet megegyezni a közös nyaralások programjait illetően. Érdekes, de azt is meg kell tanulnunk egy párkapcsolatban, hogyan tudjuk eltölteni a szabadidőt közösen. Szoktam javasolni baráti társaságoknak, de hosszú ideje együtt élő pároknak is, hogy próbálják meg megengedni egymásnak egy-egy nyaralás alatt, hogy külön is lehet programot csinálni. Előfordulhat olyan, hogy egyik felet kicsit sem érdekli az, ami nélkül a másik elképzelni sem tudja a kikapcsolódást. Ami a legfontosabb: ez még nem jelent egyet azzal, hogy. a másik nélkül jobban érzem magam, vagy a másik nem érdekel.
– Hogyan hat ez a nyaralás mint élmény a családi kapcsolatokra?
Komoly konfliktusok is adódhatnak ezekből. Ezért fontos, hogy felkészüljünk a nyaralásra, előre gondolkodjunk, hogy biztosan jó élmény legyen.
Az ismeretlen helyzetek, amelyekkel nyaralás közben szembesülünk, próbára tehetik az egyént, a párkapcsolatot vagy a teljes családi rendszert.
Ismeretlen helyzetet jelenthet külföldön a nyelv ismeretének hiánya, a helyi szokások újdonsága, de akár az is, ha először vagyunk például repülőtéren, és nem tudjuk, mit hogyan kell csinálni.
Az életben ritkán tudunk önfeledten kikapcsolódni. Bízom benne, hogy a nyaralások során mindenki meg tudja élni a „spontán gyereket”. A spontán gyerek az a létállapot, amikor csupa olyan dolgot csinálunk, amit szeretünk, szabadon, kötöttségek nélkül. Ez az, ami igazán pihentető.
Comments